Alle vores ferierejser
- Rejser »
- Rejser i 2019

I efteråret 2019 skulle Canastaklubben endelig igen brænde nogle af alle de opsparede midler af på nye oplevelser. Det blev en rigtig dejlig tur med masser af dejligt vejr, og mange kilometers vandren på gader og stræder, samt i outlets og storcentre.

Sommerferien 2019 skulle gå til Italien & Frankrig, med et stop undervejs i Rothenburg ob der Tauber, som er en smuk gammel middelalderby i Bayern. Derefter videre til Como, og Piemonte. Og så videre til Nice i sydfrankrig og derfra nordpå over Lyon til Alsace.

Så blev det id til, at prøve noget nyt på en ferie til USA. Der skulle bruges nogle bonuspoint hos SAS, og en af de få ledige destinationer i foråret 2019 var Chicago. Det udviklede sig hurtigt til et roadtrip fra Chicago til St. Louis, videre til Memphis og helt ned til New Orleans, og tilbage igen via Nashville til Chicago.